Çin Dışişleri Bakanlığı’nın İngiltere’den bazı kişi ve kuruluşlara yaptırım uygulama kararı aldığı açıklandı.

Bakanlığın açıklamasında, İngiltere’nin yalanlara ve dezenformasyona dayanarak sözde Xinjiang’daki insan hakları durumu gerekçesiyle Çin’den kişi ve kuruluşlara tek taraflı yaptırımlar uygulamasının uluslararası hukuka ve uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olmanın yanı sıra, Çin’in iç işlerine kabaca müdahale ederek ikili ilişkileri ciddi şekilde zedelediği belirtildi.

Açıklamada, Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin İngiltere’nin Beijing Büyükelçisi Caroline Wilson’u bakanlığa çağırarak, İngiltere nezdinde ciddi girişimlerde bulunduğu ve kararı en sert dille kınadığı kaydedildi.

Açıklamada, “Çin, kötü niyetle yalan ve dezenformasyon yayan dokuz kişi ve dört kuruluşa yaptırım uygulamaya karar verdi. Söz konusu kişi ve kuruluşların isimleri: Tom Tugendhat, Iain Duncan Smith, Neil O’Brien, David Alton, Tim Loughton, Nusrat Ghani, Helena Kennedy, Geoffrey Nice, Joanne Nicola Smith Finley; Çin Araştırma Grubu, Muhafazakâr Parti İnsan Hakları Komisyonu, Uygur Mahkemesi ve Essex Mahkemesi Daireleri. Bugünden itibaren ilgili kişiler ile ailelerinin Çin’in ana kesimi ile Hong Kong ve Makao özel idari bölgelerine girişleri yasaklandı, bu kişilerin Çin’deki mal varlıkları donduruldu, Çin vatandaşları ile Çinli kuruşların da adı geçen kişilerle ticari ilişkilerde bulunması yasaklandı. Çin daha fazla tedbir alma hakkını saklı tutmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını koruma konusundaki kararlılığının sarsılmaz olduğu vurgulanan açıklamada, İngiltere’ye yanlış yönde daha fazla ilerlememe, aksi takdirde Çin’in daha sert yanıtlar vereceği uyarısında bulunuldu.