İngiliz İletişim Ofisi Ofcom, Çin’in İngilizce yayın yapan kanalı CGTN’nin Birleşik Krallık’a yayın iznini iptal etti.

Medya düzenleyici kurum Ofcom, perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin devletine ait kanalın lisansını, bir soruşturma sonrasında “lisansın yanlışlıkla Star China Media Limited’e ait olduğu sonucuna varılması” nedeniyle iptal ettiğini duyurdu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ideolojik ön yargıya dayanan İngiliz İletişim Otoritesinin, Birleşik Krallık’ta CGTN’nin yayınlarını bastırmak için siyasi nedenler kullandığını, teknik konuları siyasallaştırdığını, Çin medyasının itibarına ciddi şekilde zarar verdiğini ve iki ülke arasındaki normal kültürel alışverişi ciddi şekilde bozduğunu belirtti.

Sözcü, Çin’in buna kesinlikle karşı çıktığını ifade etti.

Wang Wenbin, uluslararası bir profesyonel medya kuruluşu olarak Birleşik Krallık’taki CGTN’nin İngiliz yasalarına ve yönetmeliklerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu, gazeteciliğin profesyonel etik kurallarına uyduğunu ve tarafsızlık, adalet, doğruluk ilkelerine dayalı habercilik yürüttüğünü belirtti.

Wang Wenbin, İngiliz tarafının gerçekleri göz ardı ederek, Birleşik Krallık’ta CGTN’nin varlığını engellediğini, bunun bariz bir çifte standart ve siyasi baskı olduğunu vurguladı.

Sözcünün açıklamasına göre Çin, İngiltere’yi siyasi manipülasyonu derhal durdurmaya ve hatalarını düzeltmeye çağırıyor ve Çin medyasının meşru haklarını ve çıkarlarını koruma hakkını saklı tutuyor.

Ofcom, Star China Media Limited’in kanalın yayınları için “editörlük sorumluluğu” olmadığını ve bu nedenle “lisanslı hizmet üzerinde kontrol sahibi olmanın yasal gerekliliğini karşılamadığını” söyledi.

Bir Ofcom Sözcüsüne göre, CGTN adli inceleme talep etme hakkına sahiptir ve gelecekte başka bir lisans için başvurabilir.

CGTN’den yapılan açıklamada kanalın 18 yıldır İngiltere’de yayın yaptığı ve ülkedeki çeşitli medya kuruluşlarıyla uzun vadeli ilişkiler sürdürdüğü belirtildi. CGTN, aralarında Tony Blair, David Cameron, Theresa May ve Boris Johnson’ın da bulunduğu önde gelen İngiliz politikacılarla röportajlar yaptı.