Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ni kullanarak Çin’e karşı suçlamalar ve karalamalarda bulunmasına kararlılıkla karşı çıktıklarını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumunda Xinjiang, Hong Kong ve Tibet bölgeleri hakkında Çin’e karşı suçlamalarda bulundu.

Günlük basın toplantısında gelişmeyi değerlendiren Wang Wenbin, İngiltere’nin BM İnsan Hakları Konseyi’nde yanlış bilgiler aktararak, Çin’i karalamaya çalıştığına ve Çin’in içişlerine karıştığına dikkat çekerek, buna kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade etti.

Sözcü Wang Wenbin, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ni Çin’e ve Xinjiang’a davet ettiklerini, iki tarafın bu konuda koordinasyonu sürdürdüğünü kaydetti. Planlanan ziyaretlerin Çin’i soruşturmak yerine değişim ve iş birliğini amaçladığını söyleyen Wang, bazı şahsiyetlerin bu konuyu siyasi manipülasyon malzemesi edip Çin’e baskı uygulamasına kararlılıkla karşı çıktıklarını belirtti.

Sözcü Wang, İngiltere’nin, BM İnsan Hakları Konseyi’nin Çin’i soruşturması şeklindeki önerisini kötü niyetle yaptığını vurgulayarak, bunun kamuoyunu yanıltmayı ve Çin’i karalamayı, böylece Çin ile BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği arasındaki iş birliğini sabote etmeyi amaçladığını dile getirdi. Wang Wenbin, Çin’in buna kararlılıkla karşı çıktığını, İngiltere’nin de bu saçma komplo planıyla uluslararası toplumu kandıramayacağını söyledi.

Wang Wenbin, İngiltere’nin insan hakları konusunda çifte standart uygulayıp meseleyi siyasileştirerek diğer ülkelere baskı ve müdahale yaptığını söyledi. Sözcü Wang, İngiltere’nin önce kendi ırkçılık, yoksulluk ve mülteci gibi sorunlarını çözmesi gerektiğini belirtti.