Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi ve İsviçre’deki diğer uluslararası örgütler nezdindeki temsilcisi Chen Xu, tüm ülkeleri insan hakları konusunda uluslararası iş birliğini geliştirmeye ve adaleti korumaya çağırdı.

Chen Xu dün, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47’nci oturumunda Rusya, Beyaz Rusya, Venezuela, Mısır, İran, Tacikistan, Sri Lanka, Kamboçya, Bolivya ve diğer 20’ye yakın ülkeyi temsil ederek bir ortak konuşma yaptı.

Chen, 60/251 sayılı karara göre İnsan Hakları Konseyi’nin çalışmalarının, yapıcı diyalog ve iş birliğinin yanı sıra evrensellik, tarafsızlık, nesnellik ve seçici olmama ilkelerini takip etmesi gerektiğini vurguladı.

Chen, bazı ülkelerin kendi şiddetli insan hakları sorunlarını görmezden geldiklerini, diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmek için insan haklarını bahane olarak kullandığını, bu ülkelerin BM Tüzüğü’nün amaç ve ilkelerini ihlal etmelerinden ciddi endişe duyduklarını belirtti.

Chen, bazı ülkelerin kendi değer ve modellerini başkalarına dayatma girişimleri, hatta askeri müdahale ve tek taraflı zorlayıcı yaptırımlar uygulamalarının, diğer ülkelerin halklarına büyük acılar yaşattığına dikkat çekerek, bu tür eylemlerin diğer ülkelerin egemenliğini ve siyasi bağımsızlığını ciddi şekilde baltalamanın yanı sıra küresel insan hakları iş birliğine de zarar getirdiğini, uluslararası toplumun bunlara birlikte karşı çıkması gerektiğini dile getirdi.

Chen, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin, 48/141 sayılı kararı doğrultusunda, BM Tüzüğü ve İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi çerçevesinde görevlerini yerine getirmesi ve üyesi olan ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini talep ettiklerini bildirdi.