Çin hükümeti tarafından Irak’ın salgınla mücadelesine yardım amacıyla bağışlanan ikinci parti Sinopharm Covid-19 aşısı dün ülkeye ulaştı.

Bağdat Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirilen teslimata, Çin’in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao, Irak Sağlık Bakanı Hassan al-Tamimi ve Iraklı sağlık yetkilileri iştirak etti.

Çin’in Bağdat Büyükelçisi Zhang Tao teslimatta yaptığı konuşmada, “Çin ve Irak iyi dost ve yakın ortaktır. İki ülke salgınla mücadelede birbirine destek veriyor. Bu faaliyetler, Çin ile Irak’ın ve iki ülke halklarının arasındaki dostane ortaklığı daha da sağlamlaştırıp derinleştiriyor.” diye konuştu.

Zhang, Çin’in Irak’taki epidemiyolojik gelişmeleri yakından izlediğini sözlerine ekledi.

Irak Sağlık Bakanı Hassan al-Tamimi ise, ülkesine sağladığı yardımlardan dolayı Çin’e teşekkürlerini sundu. Hassan al-Tamimi, Çin’in salgının başından beri Irak’a yardım ettiğini ve Irak’a aşı gönderen ilk ülke olduğunu kaydetti.

Iraklı Bakan Xinhua’ya verdiği demeçte de, “Çin, çok büyük bir insani rol üstlendi ve sadece Irak’a değil, pek çok ülkeye yardım gönderdi.” diye konuştu.

Çin’den bağışlanan aşıların, günlük Covid-19 vakalarında yeni artışlar kaydedilen Irak’ta bağışıklık planına katkı sunması bekleniyor. Irak Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkede dün itibarıyla 144 bin 59 kişiye aşı yapıldı.

Öte yandan, Irak’ta Covid-19’a yakalananların sayısı 924 bin 946’ya ve salgından dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 14 bin 713’e çıktı.

Irak Ulusal İlaç Seçim Kurulu, Çin’de geliştirilen Sinopharm ve İngiltere’de geliştirilen AstraZeneca aşılarına acil kullanım onayı verdi.

Irak, Çin hükümeti tarafından bağışlanan Covid-19 aşılarının ilk partisini 2 Mart’ta teslim almıştı.