Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin menşeli Covid-19 aşılarının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil kullanım listesine alınmasının, Çin’in aşı teknolojisinin güvenli ve verimli olduğunu kanıtladığını belirtti.

İtalya Başbakanı 25 Haziran’da yaptığı açıklamada, Çinli şirket Sinovac tarafından üretilen Covid-19 aşısının etkinliğinin düşük olduğunu belirtmişti.

Bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında İtalya Başbakanı’nın açıklamalarına yanıt veren Sözcü Wang, Çin menşeli Covid-19 aşılarının Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) acil kullanım listesine alınmasının, Çin’in aşı teknolojisinin güvenli ve verimli olduğunu kanıtladığını söyledi.

Aşıların güvenliği ve etkinliğine her zaman önem verdiklerinin altını çizen Wang, Çinli ilaç şirketlerinin bilimsel kurallara göre ciddi denetim altında aşı ürettiklerini ve bu alanda uluslararası iş birliğine de aktif olarak katıldıklarını ifade etti.

Wang açıklamasında, “Son günlerde, bazı ülkelerin sağlık bakanlıkları Çin menşeli aşıların güvenliği ve etkinliğini takdirle değerlendirdi. Bazı ülkelerde gerçekleştirilen araştırmalara göre, bu ülkelerdeki vatandaşlar Çin aşılarına güveniyor. Çin, aşıların gelişmekte olan ülkelerde adil dağıtımı için de çaba göstermeye devam edecek.” ifadelerini kullandı.