Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çin’in iç işlerine müdahale etmesine şiddetle karşı çıktıklarını ve iki ülke nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğunu açıkladı.

Japonya Dışişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yayımlanan bildiriye göre, Japonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mori Takeo ile ülkeye ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman görüşmelerinde, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi konusunda Çin’i eleştirip Xinjiang ve Hong Kong’un durumu hakkında ciddi endişelerini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Taiwan, Hong Kong ve Xinjiang meselelerinin Çin’in iç işleriyle ilgili olduğunu vurgulayan Zhao, bu hususlarda herhangi bir dış gücün müdahalesine izin vermeyeceklerini ve hiç kimsenin Çin halkının egemenliğini savunma konusundaki güçlü yeteneğini ve kararlılığını küçümsememesi gerektiğini kaydetti.

Çin’in egemenliği ile deniz hakları ve çıkarlarını koruma konusundaki kararlılığını ve anlaşmazlıkları ilgili ülkelerle müzakere yoluyla çözmeye hazır olduğunu dile getiren Zhao Lijian, herhangi bir dış gücün herhangi bir bahaneyle Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi’ndeki duruma müdahale etmesinin, sadece bölgedeki barış ve istikrara zarar getireceğini ve bölge ülkelerinin çıkarlarına aykırı olduğunu yineledi.