Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin’in yakın bir komşu olarak Japonya’nın Fukuşima’da biriken işlenmiş radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltma kararından ciddi endişe duyduğunu açıkladı.  

Japonya Başbakanı Yoşihide Suga, bu sabah yaptığı açıklamada, Fukuşima’da biriken işlenmiş radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltma kararı aldıklarını açıkladı.  

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Fukuşima kazasının bugüne kadar meydana gelen küresel çaptaki en ciddi nükleer kazalardan biri olarak deniz çevresi, gıda güvenliği ve insan sağlığına derin etkiler getirdiğine dikkat çekti.

Sözcü “Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan uzman ekibinin hazırladığı değerlendirme raporunda, Fukuşima Nükleer Santrali’nde trityum içeren atık suyun okyanusa boşaltılmasının komşu ülkelerin deniz çevresine ve vatandaşlarının sağlığına ciddi etkiler getireceği, mevcut işlenmiş atık suda diğer radyoaktif maddelerin bulunduğu ve bu nedenle daha da fazla arındırılması gerektiği belirtildi. Almanya Deniz Bilimleri Enstitüsü de, Fukushima kıyılarının dünyadaki en güçlü okyanus akıntılarına sahip olduğuna ve boşaltma tarihinden itibaren 57 gün içinde radyoaktif maddelerin Pasifik Okyanusu’nun birçok noktasına, 10 yıl içinde ise küresel ölçekte tüm sulara yayılacağını belirtti.” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın yeterli güvenlik tedbiri alınmadan, yurt içinden ve yurt dışından gelen tepkilere rağmen, komşu ülkelerle ve uluslararası toplumla yeterince istişare etmeden tek taraflı olarak Fukuşima’da biriken işlenmiş radyoaktif atık suyu okyanusa boşaltma kararı aldığına işaret eden sözcü, bu girişimin sorumsuzca olduğu gibi, uluslararası kamu sağlığına, güvenliğe ve komşu ülkelerin halklarının temel çıkarlarına ciddi şekilde zarar vereceğini belirtti.

Okyanusun tüm insanlığın ortak varlığı olduğuna, atık suyun boşatılmasının sadece Japonya’nın iç meselesi olmadığına dikkat çeken sözcü, Tokyo’ya sorumluluklarını kabul ederek bilimsel bir tutum sergileme, uluslararası toplumun, komşu ülkelerin ve Japonya vatandaşlarının kaygılarına yanıt verme çağrısı yaptı.

Sözcü, Japonya’nın Fukuşima nükleer santralindeki atık suyun boşatılması sorununu yeniden gözden geçirerek, ilgili ülkeler ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla gerekli istişareleri yapıp bir anlaşmaya varmadan önce nükleer atık suyu okyanusa boşaltma sürecini tek taraflı olarak başlatmaması gerektiğini vurguladı.

Sözcü, Çin’in uluslararası toplumla birlikte gelişmeleri yakından izlemeyi sürdüreceğini, konuyla ilgili adım atma hakkını da saklı tuttuğunu dile getirdi.