Çin’in Japonya’nın Olimpiyat oyunlarının ve sporun siyasallaştırılmaması hususundaki taahhütlerini yerine getirmesini beklediği belirtildi.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Yasuhiro Yamashita, Tokyo Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Seiko Hashimoto ve Japonya Paralimpik Komitesi Başkanı Kazuyuki Mori’nin Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’na katılacağı, ancak Japon hükümetinin organizasyona bir heyet gönderme planı olmadığı açıklandı. Diğer yandan, Japon spor kafilesinin Beijing Kış Olimpiyatları ve Kış Paralimpik Oyunları’na planlandığı gibi katılacağı belirtiliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Çin’in Japonya Olimpiyat Komitesi yetkililerinin ve Japon sporcuların  Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’na katılma kararını olumlu karşıladığına işaret eden sözcü, Çin’in Japon hükümetinin ilgili açıklamasını not ettiğini, Tokyo’nun Olimpiyat oyunlarının ve sporun siyasallaştırılmaması hususunda Çin’i destekleme taahhüdünü yerine getirmesini umduklarını kaydetti.

Zhao, Çin’in tüm taraflarla birlikte dayanışmanın vurgulandığı Olimpiyat ruhunu hayata geçirerek, dünyaya sade, güvenli ve heyecan verici bir Olimpiyat etkinliği sunacağını dile getirdi.