Çin Dışişleri Bakanlığı, Japonya’daki bazı siyasi güçlerin “Taiwan bağımsızlığı” savunucularına destek vermesine kararlılıkla karşı çıkıldığını açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Japonya nezdinde ciddi girişimde bulundu.

Japonya eski başbakanı Şinzo Abe dün Çin’in Taiwan bölgesi lideri Cai Yingwen ile video konferans yoluyla görüştü. İki isim salgın ve Ukrayna krizi gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında adı geçen gelişmeyi değerlendirdi.

Sözcü Wang Wenbin, Çin ile resmi diplomatik ilişkisine sahip ülkelerin Taiwan ile ne şekilde olursa olsun resmi temas kurmasına kararlılıkla karşı çıktıklarına işaret ederek, Taiwan bölgesinin herhangi bir resmi anlaşma veya kuruluşa katılmasına Çin hükümetinin kesinlikle karşı olduğuna dikkat çekti. Sözcü, Çin’in bu konudaki tutumun öteden beri değişmediğini vurguladı.

Sözcü Wang şunları ekledi:

“Taiwan sorunu ve Ukrayna krizi temel olarak birbirlerinden farklı, bu iki sorun arasında kıyaslanma yapılamaz. Taiwan sorunu, Çin’in içişleri olup, Japonya’yı ilgilendirmez. Japonya’daki bazı siyasetçilerin Taiwan ile Ukrayna arasında kıyaslanma yapması ve Japonya’nın Taiwan’la ilişkilerinde ilerleme beklemesi, tehlikeli ve beyhude bir girişimdir.”

Wang Wenbin, Japonya’nın bir zamanlar Taiwan’da yarım yüzyıl boyunca sömürge yönetimine sahip olduğunu ve sayısız suç işlediğini ve Çin halkının gözünde ciddi tarihi suçluluk taşıdığını söyledi.

Sözcü ayrıca Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana, Taiwan’da yönetimde bulunan DPP yetkililerinin konuları manipüle etmesinin ve “Taiwan bağımsızlığı”nı gündeme getirmeye çalışmasının farkında olduklarını vurgulayarak, bu tip boş uğraşların Taiwan’ın statüsünü değiştiremeyeceğini belirtti.