Çin’in Tokyo Büyükelçiliği, Japonya Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen Çin ile ilgili karara tepki gösterdi.

Büyükelçilik sözcüsü, Japonya Temsilciler Meclisi’nin Çin’in kararlı duruşunu hiçe sayıp gerçekleri çarpıtarak, önyargı ve yalanlarla dolu olan ve Çin’in insan hakları durumuna kötü niyetli şekilde iftiralar atılan bir karar kabul ettiğini belirtti.

Çin’in iç işlerine müdahale anlamı taşıyan, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ciddi şekilde ihlal eden bu girişimin son derece kötü bir nitelikte olduğuna işaret eden sözcü, Çin’in buna kesinlikle karşı çıktığını ve Japon tarafı nezdinde ciddi girişimde bulunduğunu kaydetti.

Xinjiang, Tibet ve Hong Kong konularının tamamen Çin’in iç işi ve Çin’in egemenliği ve toprak bütünlüğü ile ilgili olduğuna dikkat çeken sözcü,  hiçbir dış gücün bu konularda asılsız suçlamalar yapmasına izin verilemeyeceğini vurguladı. Sözcü, “Çin hükümeti ve halkı, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını korumaya kararlıdır. Çin, ülkenin egemenliğini tehlikeye atan, iç işlerine müdahale eden ve çıkarlarına zarar veren her türlü alçakça eyleme karşı kararlı ve güçlü bir şekilde karşı koyacaktır.” dedi.

Sözcü, tarihte Japon militarizminin savaşlar başlatarak Çin halkına ve çok sayıda Asya ülkesinin halklarına ciddi felaketler getirdiğini ve insanlığa karşı ciddi suçlar işlediğini belirterek, Japonya’nın diğer ülkeleri insan hakları konusunda suçlama hakkı bulunmadığının altını çizdi.