Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Japonya’ya Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) uzmanları tarafından Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki radyoaktif atık suyun denize boşaltılmasına ilişkin yapılacak değerlendirme çalışmalarını destekleme çağrısında bulundu.

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı tarafından 19 Kasım’da yapılan açıklamada, UAEA’nın gelecek ay Japonya’ya ekip göndererek, Fukuşima Nükleer Santrali’ndeki atık suyun radyoaktivitesini, işlenme prosedürünün güvenliğini ve ekolojik etkilerini değerlendireceği bildirildi.

Zhao günlük basın toplantısında, söz konusu gelişmeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Zhao, UAEA’nın teknik çalışma ekibinin objektif, adil ve bilimsel bir tutum sergileyerek, Fukuşima’daki radyoaktif suyun işlenmesine ilişkin tüm süreci bağımsız şekilde değerlendirmesini temenni ettiklerini kaydetti.

Japonya’nın UAEA’nın çalışmalarına kapsamlı olarak destek vermesi gerektiğine dikkat çeken Sözcü, UAEA teknik ekibinin çalışmalarını yakından takip edeceklerini ve UAEA’nın uluslararası topluma ve ilgili taraflara zamanında bilgilendirme yapmasını beklediklerini ifade etti.

Zhao ayrıca, Japonya’ya uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alarak, nükleer atık suyu denize boşaltma yönündeki yanlış kararından vazgeçmesi ve ilgili taraflarla ve uluslararası örgütlerle anlaşmaya varmadan nükleer suyu denize boşaltmaması gerektiğini sözlerine ekledi.