Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada Dışişleri Bakanı Mark Garneau’nun Çin hakkında yaptığı yorumların temel gerçekleri göz ardı ettiğine ve ideolojik ön yargılarla dolu olduğuna dikkat çekerek, Çin’in bu yorumlara kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı.

Mark Garneau dün Kanada parlamentosunda yaptığı konuşmada, Çin’in giderek artan despotizmi ve zorlayıcı diplomasisinin Kanada dâhil pek çok demokratik ülkeye meydan okuma oluşturduğunu iddia etti.

Garneau, Michael Kovrig ve Michael Spavor’un ülkelerine dönmelerini sağlamanın, Kanada’nın Çin politikasındaki önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Garneau, Kanada’nın ortakları olan ülkelerle belli kurallar temelindeki küresel düzeni birlikte koruyacağını, insan hakları ve özgürlüğü birlikte savunacaklarını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında Mark Garneau’nun yorumunu değerlendirdi.

Zhao Lijian, “Çin, kendisine özgü sosyalizm yolunu tercih etti. Uygulamalar, bu yol sayesinde 1,4 milyar Çin halkının yoksulluktan kurtulduğunu ve insanlığın ilerleme davasına katkı sağladığını kanıtlıyor. Çin siyasi rejim transferi veya rekabeti yapmıyor, tüm dünya ülkelerinin kendi şartlarına uygun gelişme yolunu tercih etmelerini destekliyor. Tüm dünya ülkeleri, birbirlerine saygı göstermeli, deneyimlerini paylaşmalıdır. Çin ve Batılı ülkeler arasındaki ikili ilişkileri ‘demokrasi ve otorite rekabeti’ ifadesiyle nitelendirmek, siyasi önyargılarla ülkeleri birbirlerinden ayırmak, ülkeleri etiketlemek; aslında objektif, rasyonel ve demokratik olmayan girişimlerdir.” diye konuştu.

Çinli sözcü, “Dünyada sadece bir sistem var. Bu, Birleşmiş Milletlerin (BM) çekirdeğinde olduğu küresel sistemdir. Sadece bir kurallar dizisi var. Bu da BM Tüzüğü temelindeki uluslararası ilişkiler kurallarıdır. Bir veya birkaç ülkenin tek taraflı olarak küresel düzeni tanımlama hakkı yoktur, kendi standartlarını diğer ülkelere dayatmaları da makul değildir.” diye konuştu.

Zhao Lijian, “zorlayıcı diplomasi” kavramının Çin’e bağlanmasının son derece uygunsuz olduğuna dikkat çekerek, Kanada vatandaşları Michael Kovrig ve Michael Spavor’un Çin’in ulusal güvenliğine tehdit oluşturdukları gerekçesiyle tutuklanarak yargı önüne çıkarıldığını ve davanın sürdüğünü söyledi.

Zhao, Çin’in telekomünikasyon devi Huawei’in Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’nun 900 günden uzun bir süredir Kanada’da yasa dışı şekilde gözaltında tutulduğunu hatırlatarak, Kanada’nın Meng’i derhal serbest bırakması gerektiğini vurguladı.