Çin Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada, 15 Şubat’ta Kanada ve diğer bazı ülkeler tarafından yayımlanan sözde Keyfi Gözaltına Alınmaya Karşı Deklarasyon’a karşı çıkıldığı ve bu konuda Kanada nezdinde ciddi girişimlerde bulunulduğu bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün düzenlenen olağan basın toplantısında, “Kanada keyfi gözaltına alınmaya gerçekten karşı çıkıyorsa, sözlerine uygun şekilde hareket ederek Meng Wanzhou’yu derhal serbest bırakmalıdır ve Meng’in Çin’e sağ salim dönmesine izin vermelidir.” dedi.

Hua Chunying, “Kanada, sözde deklarasyonla Meng Wanzhou davasındaki hatalarını kabul etmiş gibi duruyor. Bir yandan hukukun üstünlüğünü savunduğu iddiasında bulunan Kanada, diğer yandan da Çin vatandaşlarının keyfi bir şekilde gözaltına alınmasında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) suç ortağı oluyor. Ne alçak ve ikiyüzlü bir girişim.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Çin’in Kanada Büyükelçiliği de dün bir açıklama yaparak, Kanada’ya büyük tepki gösterdi ve Kanada’nın diğer ülkelerle birlikte söz konusu deklarasyonu açıklamasına karşı çıktı.

Açıklamada Kanada’nın girişiminin kötü niyetli ve gerçekleri çarpıtmaya yönelik olduğu kaydedildi.

Büyükelçiliğin açıklamasında, Kanada vatandaşları Michael Kovrig ve Michael Spavor’un Çin’in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunmak şüphesiyle yasalara uygun şekilde gözaltına alınarak yargılandıkları yinelendi.