Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada’ya, Huawei şirketinin Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’nun bir an önce ülkesine dönmesini sağlama çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Kanada ile Avustralya’nın Cenevre temsilcilikleri tarafından kısa süre önce düzenlenen video konferansta, diğer ülkeleri tehdit etmeyi hedefleyen keyfi gözaltı girişimlerinin kabul edilemez olduğunun belirtilmesine değindi.

Zhao, bu konuda şunları söyledi:

“Meng Wanzhou’nun tutukluluğu, keyfi gözaltı girişimine ilişkin tipik bir örnek. Kanada, yasalarını hiç ihlal etmeyen bir Çin vatandaşını bugüne kadar gözaltına tutarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Çinli yüksek teknoloji işletmelerine ve Huawei şirketine karşı gerçekleştirdiği baskının suç ortağı oluyor. Bu hareket, tamamen diğer ülkeleri tehdit etmeyi hedefleyen bir keyfi gözaltı girişimidir. Meng Wanzhou tarafından kısa süre önce Kanada mahkemesine sunulan HSBC Bankası’nın iç dokümanları, ABD’nin Meng Wanzhou nezdinde ileri sürdüğü sözde dolandırıcılık suçlamasının tamamen asılsız olduğunu bir kez daha kanıtladı. Bu, Meng Wanzhou olayının siyasi zulüm niteliğini daha da ortaya çıkarttı.”

Sözcü, Kanada’nın şu an yapması gereken şeyin, boş sloganlar atmak yerine, kendi hatasını görerek, Çin vatandaşına yönelik keyfi gözaltı girişimini derhal durdurup, Meng Wanzhou’nun bir an önce ülkesine dönmesini sağlamak olduğuna dikkat çekti.