Çin Dışişleri Bakanlığı, Litvanya makamlarının Çin’de görev yapan diplomatlarının ülkeden ayrılışıyla ilgili iddiasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Litvanya’nın Çin’de görev yapan diplomatlarının çalışma kartlarının yenilenmesi için Çin makamlarına başvuru yapıldığı fakat başvurulara hiç dönüş alınmadığı iddiasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Litvanya’nın iddiasının tamamen yalan olduğunu söyleyen Wang, “Aslında Litvanya, Çin’e hiç bildirmeden ve ani şekilde bütün diplomatik personelinin ülkeden ayrılış sürecini yürüttü ve saçma bir oyun sahneledi. Çin, Litvanya’nın Taiwan’ı Çin’den ayırmayı amaçlayan girişimlerine karşı, Litvanya ile diplomatik ilişkileri maslahatgüzar seviyesine indirdiğini açıkladı. Litvanya’nın da Çin’deki diplomatik temsilciliğinin adını derhal değiştirmesini talep etti. Bu, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’ne, genel uluslararası yasalar ile ilgili uluslararası normlara ve mütekabiliyet ilkesine uyuyor.” diye konuştu.

Wang Wenbin, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Litvanya’yla ilişkilerin maslahatgüzar seviyesine indirilmesinden sonra, Çin’de görev yapan Litvanyalı diplomatların yeni çalışma kartları için başvuru yapmalarını talep etti. Bu, Çin’in yabancı diplomatik temsilciliklere iyi bir idari hizmet sunabilmesi için yürüttüğü olağan prosedürdür ve uluslararası yasalar ile uygulamalara da uymaktadır; Çin’deki Litvanyalı diplomatların olağan çalışmalarını ve yaşamlarını etkileyecek bir durum değildir.

Çin aynı zamanda, Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi doğrultusunda Çin’deki yabancı diplomatik temsilciliklerin güvenliğini, meşru haklarını ayrıca Litvanya da dahil olmak üzere bütün ülkelerin Çin’deki diplomatik temsilciliklerinin olağan şekilde çalışmasını güvence altına almaktadır. Litvanya, kendi hatalarını düzeltmek yerine, sahte bilgiler yayarak sorumluluğundan kaçmaya çalışıyor. Çin, bundan büyük esef duyuyor ve bu girişime kararlılıkla karşı çıkıyor.”