Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Litvanya’nın ‘Taiwan Temsilciliği’nin diplomatik konuma sahip olmadığı iddiası, gerçek amaçlarını gizlemek yerine daha da ortaya çıkardı.” dedi.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Litvanya’nın söz konusu girişiminin, Çin ile Litvanya arasında diplomatik ilişki kurulurken yayımlanan bildiride yer alan siyasi taahhütlere aykırı olduğuna işaret etti.

Zhao, “İki ülkenin büyükelçilik düzeyindeki diplomatik ilişkisinin siyasi temelinin Litvanya tarafından yıkılması nedeniyle, Çin hükümeti kendi egemenliğini ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını savunmak amacıyla, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri maslahatgüzar düzeyine indirmek zorunda kaldı. Litvanya hükümeti, bu durumdan kaynaklanacak bütün sonuçların sorumluluğunu üstlenmeli.” dedi.

Litvanya’nın “Taiwan Temsilciliği’nin” diplomatik konuma sahip olmadığı iddiasının, gerçek amaçlarını gizlemek yerine daha da ortaya çıkardığına dikkat çeken Zhao Lijian, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taiwan makamları, Litvanya’da Taiwan Temsilciliği kurmasının Taiwan’ın diplomatik alanda kaydettiği büyük bir atılım olduğunu iddia ediyor. Bu şüphesiz ki, Taiwan makamları ile Taiwan bağımsızlığını hedefleyen bölücü güçlerin sözde Taiwan bağımsızlığı için adım attıklarının bir kanıtı.

Litvanya, hatalarını derhal düzeltmeli ve Çin halkının devlet egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma konusundaki kararlı iradesini küçümsememeli. Taiwan’ı da uyarıyoruz: Taiwan bağımsızlığını hedefleyen güçler gerçekleri nasıl çarpıtırsa çarpıtsın, Taiwan bölgesinin Çin’in bir parçası olduğu yönündeki tarihi gerçeği değiştiremeyecekler.

Litvanya’nın söz konusu girişiminin arkasında belli ki bazı büyük ülkelerin kışkırtması yatıyor. Bu durumdan zarar gören yalnızca Litvanya’nın çıkarları olacak. Diğer ülkelere de kendi temel çıkarlarını ve uluslararası adalet ile hakkaniyeti düşünerek hareket etme ve bazı büyük ülkelerin kışkırtmasıyla gereksiz zıtlaşmalara karışmama çağrısında bulunuyoruz.”

Litvanya kısa süre önce, Taiwan makamlarının Litvanya’da resmi temsilcilik kurmasına izin vermişti.