Çin Dışişleri Bakanlığı, Litvanya’nın, Taiwan makamlarının ülkede sözde temsilcilik kurma talebini onaylamasına sert tepki gösterdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Litvanya hükümetinin Çin’in şiddetle karşı çıkmasını göz ardı ederek, Taiwan makamlarının ülkede sözde “Litvanya Taiwan Temsilciliği” kurmasına izin verdiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, söz konusu girişimin, “Tek Çin” ilkesine aykırı düştüğüne ve Litvanya’nın iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulduğunda yayımlanan bildiride verdiği siyasi taahhüde aykırı olduğuna işaret edildi.

Söz konusu girişimin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiğinin ve Çin’in içişlerine kaba bir müdahale anlamına geldiğinin kaydedildiği açıklamada, “Bu girişimi en sert dille kınayan Çin, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gereken tüm önlemleri alacak. Bu durumdan doğacak bütün sorumluluğu da Litvanya üstlenmeli.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Litvanya’ya söz konusu yanlış karardan derhal dönme çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, “Taiwan makamlarını sert şekilde uyarıyor ve dış desteklerle sözde ‘Taiwan bağımsızlığı’ için çabalamanın başarısızlığa mahkum bir girişim olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.