Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, imkân sahibi ülkelere gelişen ülkelerin mülteci baskısını hafifletmeye yardımcı olma çağrısında bulundu.

Zhang Jun dün Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerinin, dünya çapında mültecilerin ve yerinden edilen kişilerin sayısının artmaya devam ederek, 82 milyonu aştığını gösterdiğini söyledi.

Gelişen ülkelerin dünyadaki mültecilerin yüzde 86’sını kabul ettiğini anımsatan Zhang Jun, imkânı bulunan sorumlu ülkelerin, gelişen ülkelerin baskılarının hafifletilmesine yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Zhang, Covid-19 salgınının dünya çapında yayıldığını anımsatarak, ülkelerin mültecileri ulusal salgınla müdahale planlarına dahil ederek onlara gerekli korumayı sağlaması gerektiğini vurguladı. Zhang Jun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Silahlı çatışmalar, insanları göçe zorlayan en büyük sebep. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasını en önemli görev olarak görüp, bölgesel kilit sorunların siyasi çözümünü teşvik ederek, mültecilerin yurtlarına dönmeleri için uygun koşullar yaratmalı.

Filistin meselesinin sürdüğü 70 yılı aşkın süre boyunca 5 milyondan fazla mülteci evinden oldu. Filistin meselesinin kapsamlı, adil ve kalıcı bir şekilde çözülmesi, Filistinli mültecilerin acılarına son verecek nihai yoldur. On yıl önce sözde Arap Baharı, Libya ve Suriye gibi ülkelerin savaşlara sürüklenmesine neden oldu ve büyük bir mülteci grubunun ortaya çıkmasına yol açtı. Şu an 6 milyon 600 bin Suriyeli mülteci yurtdışında mahsur. Bu, dışarıdan yapılan askeri müdahalelerin ve demokratik dönüşüm dayatma girişimlerinin getirdiği acı sonuçlardır. Bu olayları başlatanlar, en büyük sorumluluğu üstlenerek, zarar gören ülkelerin yeniden yapılanmalarına destek verip, mültecilerin yurtlarına dönmeleri için uygun koşullar yaratmalıdır.”

Öte yandan, Afganistan Savaşı’nın yüz milyonlarca kişinin yerlerinden edilmesine yol açtığına işaret eden Zhang Jun, şu an Afganistan’dan daha büyük çaplı göçlerin yaşanmasını önlemek amacıyla, yapılanma çalışmalarının ivedi bir şekilde hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Zhang, Dünya Bankası ile Uluslararası Para Fonu’na (IMF), Afgan hükümetinin banka hesaplarını bir an önce serbest bırakarak, Afgan halkının acılarını gidermek amacıyla Afganistan’a sermaye ve ekonomi yardımları sağlama çağrısında bulundu.

Myanmar’dan Bangladeş’e kaçan insanlara da değinen Zhang Jun, Çin’in Bangladeş ile Myanmar’ın yapıcı bir siyasi ortamda iki taraflı müzakereler yürüterek, Rohingya halkının aşamalı olarak yurtlarına dönmesi için uygun koşullar yaratmasını beklediğini ifade etti.

Zhang Jun ayrıca, Doğu Avrupa’daki ilgili ülkelerin sınırlarındaki mülteci sorununun da diyalog ve iş birliği yoluyla uygun şekilde çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.