Çin Devlet Konseyi’ne bağlı yeni koronavirüs salgınını önleme ve kontrol kuruluşu tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, son dönemde Covid-19 salgınının önlenmesi ve aşı çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun hastalık kontrol bürosu başkan yardımcısı Wu Liang, toplantıda yaptığı konuşmada, Delta varyantından daha büyük bulaşıcılık ve bağışıklıktan kaçış tehlikesine sahip olan Omicron varyant suşunun Çin’deki mevcut nükleik asit test reaktiflerinin duyarlılığını etkilemediğini, ülkedeki gözetim sisteminin Omicron varyantı vakalarını zamanında tespit etme yeteneğine sahip olduğunu kaydetti.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan salgınla mücadele çalışmalarıyla ilgili uzman ekibin başkanı Liang Wannian, basın toplantısında yaptığı açıklamada, “vakaları dinamik sıfırlama”nın şu an Çin’in Covid-19 salgınını önlemede uyguladığı genel bir ilke ve en iyi seçenek olduğunu belirtti.

Liang, “dinamik sıfırlama”da enfeksiyon kaynağının zamanında ve aktif bir şekilde keşfedilmesi, bir vaka keşfedildikten sonra halk sağlığı ve topluma müdahale önlemleri, etkili tedavinin hızla uygulanması gibi konuların yer aldığına da dikkat çekti.

Liang, “vakaları dinamik sıfırlama”yı şöyle açıkladı:

“Dinamik sıfırlama”da hız ve isabetliliğe vurgu yapılır.

“Dinamik sıfırlama” “sıfır enfeksiyon” anlamına gelmez. Ancak lokal vakalar ortaya çıktığında, salgını hızlıca durdurma yeteneği ve güvenine işaret eder.

“Dinamik sıfırlama” salgının yayılmasına izin vermek değil, onu kontrol altına almaktır.

“Dinamik sıfırlama” ilkesi, toplumsal ve ekonomik gelişim ile salgının önlenmesini azami derecede koordinasyon içinde hızlandırmayı amaçlar.