Rusya Devlet Başkanı Putin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Biden dün İsviçre’nin Cenevre kentinde görüştü. İki lider, stratejik istikrar ve diyalog konusunda fikir birliği sağladı, aynı zamanda nükleer savaşın tehlikesine vurgu yaptı.

Bu konu, Çin Dışişleri Bakanlığının bugünkü olağan basın toplantısının gündemindeydi.

Bakanlık sözcüsü Zhao Lijian, iki ülkenin fikir birliği sağlamasını Çin’in olumlu karşıladığını belirtti.

Sözcü, “Dünyanın en fazla nükleer silah sahibi olan iki ülke, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun ilgili belgeleri ve uluslararası kurallara göre nükleer silahları azaltmadaki öncelikli yükümlülüklerini yerine getirmeli. İki ülke, denetlenebilir ve hukuki bağlayıcı yöntemlerle nükleer silahları büyük ölçüde azaltmalı, dünyada nükleer silahsızlanmanın gerçekleştirilmesine uygun koşullar yaratılmalıdır. Bu, küresel stratejik istikrar, barış ve güvenliği korumanın en etkili yöntemidir.” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian, Biden ve Putin’in görüşmesinde nükleer savaşın zaferi olmayacağı ve böyle bir savaşın başlatılmaması gerektiğine vurgu yapıldığını hatırlatarak, bu yaklaşımın dünyada nükleer silah sahibi 5 ülke arasında yaygınlaştırılması için Çin’in öteden beri çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Sözcü, Çin’in karşılıklı saygı ve eşitlik ilkeleri temelinde ilgili taraflarla ikili diyalog yapmaya hazır olduğunu kaydetti.