Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, virüsün kaynağıyla ilgili araştırmaların bilimsel bir mesele olduğunu ve bu meselenin siyasileştirilmemesi gerektiğini belirtti.

Wang Wenbin günlük basın toplantısında, son günlerde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere’de virüsün kaynağına dair ortaya atılan iddialara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wang, “Ne yazık ki son dönemde virüsün kaynağı konusunda belli bir ülkeyi sorumlu tutan sözler ve eylemler, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarının virüsün kaynağı hakkında yaptığı araştırmalara ilişkin asılsız suçlamaları sıkça görüyoruz. ABD’nin salgını siyasileştirme eylemleri, virüsün kaynağıyla ilgili uluslararası araştırmalara ve iş birliğine büyük zarar veriyor. Ayrıca, ülkelerin salgınla mücadele etmesini ve insanların hayatlarının kurtarılmasını engelliyor.” diye konuştu.

Wang, “Çin, virüsün kaynağıyla ilgili araştırmaların istihbarat personeli değil, bilim insanları tarafından yürütülmesi gerektiği kanısında. Virüsün kaynağı araştırmalarının gerçekleştirilmesi için de zıtlaşma ve kışkırtma yerine dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesini, dahası bazı ülkelerin amaçlarına göre hareket edilmemesini destekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Çin’in öteden beri dışa açıklık, şeffaflık ve iş birliği tutumu sergilediğini, DSÖ uzmanlarını iki defa Çin’e davet edip virüsün kaynağı yönündeki araştırmaları başlattığını yineleyen Wang, diğer ülkelere de Çin’in yaptığı gibi DSÖ uzmanlarını kendi ülkelerine davet etme ve uluslararası toplumun kaygılarını dikkate alma çağrısında bulundu.

ABD ve İngiltere’de bazı çevreler son günlerde, Covid-19 salgınının laboratuvardan sızdığı yönünde iddialar ileri sürdü. DSÖ yetkilileri de salgının kaynağıyla ilgili araştırma sürecinin siyasileştirilmemesi çağrısında bulundu.