Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin’de Covid-19 salgınıyla mücadele için uygulanan “sıfır vaka politikasının” dünya ekonomisine riskler getireceğine dair iddiaya tepki gösterdi.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) üst düzey bir yetkilinin, Çin’de Covid-19 salgınıyla mücadelede uygulanan “sıfır vaka politikasının” tedarik zinciri ile dünya ekonomisinin büyümesine riskler getireceği ve Çin’in kendi politikasını yeniden değerlendirmesi gerektiği yönündeki açıklamasını yorumladı.

Çin’in salgını kontrol etmek amacıyla daima bilimsel, kapsamlı ve güçlü tedbirler aldığına işaret eden Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin’in halkın can güvenliğini koruma, ekonomik ve sosyal kalkınmayı canlandırma, uluslararası salgınla mücadele iş birliğini hızlandırma ve dünya ekonomisinin toparlanmasını ilerletme konularında kaydettiği başarılara bütün dünya tanıklık etti.

2020 yılında dünyada pozitif büyüme gerçekleştiren tek büyük ekonomi olan Çin, geçen sene de yüzde 8,1’lik hızlı büyüme kaydetti. Çin, geçen yıl gayri safi yurt içi hasılasının 17 trilyon 700 milyar dolara ulaşmasıyla, küresel ekonominin toparlanmasına öncülük etme rolünü sürdürdü. Çin ekonomisinin uzun vadede olumlu gelişme eğilimi değişmedi, Çin’in küresel ekonominin büyümesinin önemli bir motoru olma konumu değişmedi ve uluslararası toplumun Çin ekonomisine yönelik güveni de değişmedi. Bütün taraflarla iletişim ve iş birliğini güçlendirerek, küresel ekonominin hız kesmeden toparlanmasına dinamizm katmaya hazırız.”