Çin Dışişleri Bakanlığı, Taiwan’ın bölgesel ekonomik iş birliğine ancak “Tek Çin” politikasının gözetilmesi önkoşuluyla katılabileceğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Çin’in Taiwan bölgesinin Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma’ya (CPTPP) katılma olasılığını değerlendirdi.

Sözcü, “Herhangi bir ülkenin Çin’in Taiwan bölgesiyle egemenlik anlamı taşıyan resmî nitelikte bir anlaşma imzalamasına kararlılıkla karşıyız. Bu konudaki tutumumuz net ve kesin.” dedi.

Taiwan’daki bazı düşünce kuruluşları, adanın Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve Aşamalı Anlaşma’ya (CPTPP) katılmaya öncelik vermesi gerektiğini savunmuştu.

Diğer yandan, Honduras’ta LIBRE partisinin başkanı adayı Xiomara Castro, kasım ayında düzenlenecek genel seçimi kazanması durumunda Çin’le diplomatik ilişki kuracaklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang, konuyla ilgili olarak, “Tek Çin” politikasının izlenmesinin dünyadaki genel eğilime uyduğunu, bu politikaya destek veren ifade ve davranışları olumlu karşıladıklarını kaydetti.