Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tianjin görüşmesinde içtenlik gösteren iki tarafın birbirinin tutumlarını daha iyi anlayarak gelecek aşamada Çin-ABD ilişkilerinin sağlıklı gelişmesine fayda sağlayacağını kaydetti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng, bugün Tianjin’de ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’la bir araya geldi. Gezi arifesinde açıklama yapan ABD tarafı, Sherman’ın Çin gezisinde ikili ilişkilerin sürekli kötüleşmesini engelleme arzusunu belirtmişti.

Tianjin görüşmesinin gidişatı ve ABD’nin adı geçen arzusuna değinen Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Sherman’ın Çin gezisinin hâlâ sürdüğünü belirterek iki ülke arasındaki ilişkilerde mevcut sorunlara açık bir tavır gösteren Çin’in ABD’nin Çin’in içişlerine müdahale etme, Çin’in çıkarlarına zarar verme eylemlerine karşı çıkarak yanlışlarını düzenlemesi talebinde bulunduğunu kaydetti.

İki tarafın ortak ilgilendiği konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulunulduğuna dikkat çeken sözcü, ABD’nin de iklim değişikliği, İran ve Kore nükleer sorunu gibi konular üzerinde Çin’den iş birliği ve destek isteğinde bulunduğunu belirtti.

Sözcü, “Aslında adı geçen konularda hep sorumlu bir şekilde yapıcı rol oynamaktayız. İş birliği karşılıklı güven ve karşılıklı yarar temelinde gerçekleştirilebilir. Bir taraftan işbirliği derken öbür taraftan çıkarlarımıza zarar verilmesi kabul edilemez” ifadesini kullandı.