Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu sabah Ukrayna’daki gerginlik ve Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorunu ele almalarıyla ilgili bilgi verdi.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bu sabah ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in talebiyle  telefon görüşmesi yaparak Ukrayna’daki gerginlik ve Kore Yarımadası’ndaki nükleer sorun hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Wang Yi görüşmede, Çin’in Ukrayna’daki gelişmeleri yakından takip ettiğine işaret ederek, Çin’in Ukrayna’daki gerginlik hakkındaki tutumunun değişmediğini, tüm ülkelerin rasyonel güvenlik endişelerine saygı gösterilmesinden yana olduğunu, Birleşmiş Milletler (BM) Tüzüğü ve ilkelerinin korunması gerektiğini kaydetti.

Ukrayna’daki gerginliğin bugünkü hale gelmesinin Yeni Minsk Anlaşması’nın etkin şekilde hayata geçirilmemesinden kaynaklandığını hatırlatan Wang Yi, Çin’in önümüzdeki günlerde sorunun esasınsan hareket ederek, tüm taraflarla temas kuracağını belirtti. Ukrayna’daki durumun gittikçe kötüleşmekte olduğuna değinen Wang Yi, Çin’in ilgili tüm taraflara temkinli olma, “güvenliğin bölünmezliği ilkesi”nin önemine saygı gösterme, gerginliğin ve anlaşmazlıkların diyalog ve görüşme yollarıyla çözme çağrısında bulundu.