Çin Dışişleri Bakanlığı dün, Ukrayna’nın Çin karşıtı ortak açıklamadan çekilme kararını takdirle karşıladıklarını açıkladı.

Ukrayna’nın Cenevre Temsilciliği’nin resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, Ukrayna’nın, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Toplantısı’nda Kanada önderliğinde yapılan Çin karşıtı ortak açıklamadan Ukrayna’nın imzasını çektiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın söz konusu kararını olumlu karşıladıklarını belirtti.

Açıklamada, “BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47. Toplantısı’nda, 90’dan fazla ülke adil bir tutum sergileyerek, çeşitli yöntemlerle Çin’e yönelik desteklerini ifade etti. Bir avuç Batılı ülkenin, Xinjiang, Hong Kong ve Tibet gibi meselelerle Çin’i karalamayı hedefleyen komploları bir kez daha başarısızlığa uğradı. Bu durum, adaletin insanların kalbinde bulunduğu gerçeğini yeterince kanıtladı. Bir avuç Batılı ülkenin insan hakları bahanesiyle Çin’in iç işlerine müdahale ederek, Çin’in kalkınmasını engelleme komploları başarısızlığa mahkûm.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Ukrayna’nın Çin karşıtı ortak açıklamadan çekildiğini ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’in iç işlerine müdahale etmeyeceğine dair açıklama yaptığını gördük. Ukrayna’nın kararı, bağımsızlık ve gerçeklere saygı gösterme ruhunu yansıttığı gibi, BM Tüzüğü’nün amacı ile uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine uygun düşüyor. Çin, bunu olumlu karşılıyor.” ifadelerine yer verildi.