Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’ndeki Daimi Temsilcisi Chen Xu, tüm dünya ülkelerine uluslararası iş birliği ve çok taraflılığı korumak için çaba harcama çağrısında bulundu.

BM İnsan Hakları Konseyi 46. Oturumu devam ediyor. Chen Xu oturumda Rusya, Küba, Pakistan, Güney Afrika, Endonezya, Suudi Arabistan ve Mısır gibi Çin ile ortak görüş paylaşan 32 ülkeyi temsilen bir konuşma yaptı.

Chen Xu, konuşmasında uluslararası iş birliği ve çok taraflılığı korumak için ortak çaba harcama çağrısı yaparak, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin yapıcı diyalog ile temasları düzenleyip görevini objektif şekilde yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Daimi Temsilci Chen Xu, Covid-19 salgınının tüm ülkelerin halklarının can güvenliğini tehdit ettiğini ve ekonomik, sosyal ve kültürel zararlara yol açtığını, bunun yanı sıra eşitsizlik görünümünü daha da belirgin hale getirdiğini söyledi.

Mevcut kriz durumunun, çok taraflı insan hakları kuruluşlarının ekonomik, sosyal ve kültürel haklar ile kalkınma hakkı konusunda bütçe yetersizliği içinde olduğunu ve ülkeler arasındaki eşitsizlik sorununu gözler önüne serdiğine dikkat çeken Chen Xu, uluslararası toplumu ülke içi ve dışı eşitsizlik sorununu çözmeye çağırdıklarını kaydetti.

Daimi Temsilci Chen Xu, ekonomi, toplum ve kültür alanlarında insan haklarının gelişmesi, toplumun zayıf kesiminin haklarının korunması, ırkçılığa karşı çıkılması ve tek taraflı kısıtlayıcı tedbirlerin önlenmesine yönelik harcamaların artırılması gerektiğini söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin bu yönde gerçekçi adımlar atmaya devam etmesinin önemine değinen Chen Xu, Komiserliğin görevini objektif şekilde yerine getirerek, hazırladığı ilgili raporlarda tüm dünya ülkelerinin sağladığı bilgileri eşit yansıtması gerektiğini vurguladı.