Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İngiltere’de sözde “Uygur özel mahkemesinin” duruşma düzenlemesi konusunda Çin’in tutumunu açıkladı.

Wang, “Sözde ‘Uygur özel mahkemesi’ yasadışıdır ve hiç güvenilir değildir; sadece bir avuç insanın yönettiği Çin karşıtı saçma bir oyundur. Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi de ‘Uygur özel mahkemesinin’ gerçek yüzünü açıkladı. Hukukla hiçbir ilgisi olmayan bu sahte mahkeme, mahkeme adını kötüye kullanarak Çin karşıtı siyaset ve kamuoyu manipülasyonu yapmayı amaçlıyor.” ifadesini kullandı.

Wang, “Sözde mahkeme, Çin karşıtı eylemlerle geçimini sürdüren bir grup insandan oluşuyor. En büyük maddi destek veren de Xinjiang’ı Çin’den ayırmaya çalışan Dünya Uygur Kongresi. Sözde başkan Jeffrey Nice, eskiden üst düzey bir İngiliz ajanıydı ve 2019’da sözde Çin Mahkemesi’nin başkanlığını yaptı, Çin’i karalama girişimlerinde bulundu ve Çin karşıtı çeşitli güçlerle yakın ilişkileri sürdürdü. Sözde uzmanlar ve tanıkların arasında, başta Avustralya Politika Araştırma Enstitüsü ve Adrian Zenz olmak üzere Xinjiang hakkındaki yalanları yaymaya çalışan kurum ve şahsiyetler ile Çin’in yalan olduğunu birçok defa açıkladığı olaylarda oyunculuk yapan kişiler yer alıyor.” diye konuştu.

Wang, “Böyle bir grup insan tarafından yürütülecek sözde yargılama, uluslararası toplumun Xinjiang’la ilgili yalanlardaki kötü niyetleri daha net görmesini sağlayacaktır.” dedi.