Çin karşıtı güçler ve “Dünya Uygur Kongresi” gibi sözde “Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını” destekleyen örgütler tarafından oluşturulan “Uygur özel mahkemesinin” yakında “oturum düzenleyip Xinjiang’daki soykırım durumunu görüşeceği” bildiriliyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugünkü olağan basın toplantısında “Uygur özel mahkemesinin” Uygur halkının temsilcisi gerçek bir mahkeme olmadığını belirterek, bu yapının bir yalan üretme mekanizması olduğuna dikkat çekti.

Zhao, bunun Çin’in Xinjiang bölgesini karalayarak Çin’in içişlerine karışmayı ve sonunda Çin’in gelişmesini engellemeyi hedeflediğini belirtti.

Adı geçen “mahkemenin” kuruluşunun yasal dayanağı bulunmadığına işaret eden sözcü, ilgili uluslararası antlaşmalara göre, soykırım olaylarının, meydana geldiği ülkedeki bir mahkemede veya antlaşmanın taraf ülkelerinin bağlı olduğu uluslararası cezai mahkemede görüşülmesi gerektiğini hatırlattı. Antlaşmaya göre, herhangi bir ülke, örgüt veya şahsın başka bir ülkede soykırım suçu işlendiğini teyit etme hakkı yok.

Sözcü, “Uygur özel mahkemesi” gibi yasadışı bir örgütün oturum düzenleme girişiminin Çin’in Xinjiang bölgesini karalamakla kalmayıp aynı zamanda uluslararası hukuku ciddi şekilde çiğnediğini ve tarihte meydana gelen soykırımların mağdurlarına yönelik bir hakaret olduğunu belirtti.

Önyargıyla sahte delil yaratmaya çalışan “mahkeme”, sıkça kullandığı birkaç “şahit” kullanmaya devam ediyor. “Mahkemenin” geçen 3 ayda sadece 7 bin pound bağış toplayabilmesi ve 50 bin pound hedefine uzak kalması, insanların desteğini kazanmadığının da göstergesidir.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yönetimi dün Beijing’de basın toplantısı düzenleyerek, sözde “Uygur özel mahkemesinin” gerçek yüzünü gün ışığına çıkardı.

Sözcü, yalanların Xinjiang’daki istikrar, kalkınma durumu ve halkın mutluluğunu değiştiremeyeceğini sözlerine ekledi.