Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderinin Taiwan’ı koruma taahhüdüne verdiği yanıtta, Washington’un “Tek Çin” ilkesi ile iki ülke arasındaki üç ortak bildiriye bağlı kalması gerektiğini kaydetti.

ABD basınında yer alan habere göre, Başkan Biden, Çin’in Taiwan bölgesini koruma taahhüdünde bulundu. Akabinde ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington’un Taiwan politikasının değişmediğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin dün yaptığı açıklamada, Washington’un Taiwan konusunda dikkatli davranması ve Tek Çin ilkesi ile iki ülke arasındaki üç ortak bildiriye bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Sözcü, “Taiwan, Çin’in ayrılamaz bir parçasıdır. Taiwan ile ilgili meseleler de Çin’in iç işleridir ve yabancı güçlerin müdahalesine izin verilmez. Çin, egemenliği ve toprak bütünlüğü gibi kritik çıkarlarıyla ilgili hususlarda her zaman kararlıdır. Çin halkının ülkelerinin ulusal egemenliği ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığı, iradesi ve gücü de küçümsenmemeli, 1,4 milyarlık Çin nüfusu ile zıtlaşma yoluna gidilmemelidir.” diye konuştu.

Sözcü Wang son olarak, Washington’ı Çin-ABD ilişkilerine ve Taiwan Boğazı’nın barışına zarar vermemek için Taiwan’ın parçalanmasını destekleyen güçlere yanlış sinyal iletmekten kaçınmaya çağırdıklarını söyledi.