Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Hindistan hükümetinin Çinli elektronik şirketi Xiaomi’nin Hindistan’daki 4,8 milyar yuan tutarındaki banka hesaplarını dondurmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Sözcü, Çin hükümetinin her zaman olduğu gibi Çinli işletmelerin diğer ülkelerdeki yasa ve kurallara uygun işlem yapmasından yana olduğunu, aynı zamanda Çinli işletmelerin kendi meşru hak ve çıkarlarını korumasına kararlılıkla desteklediğini kaydetti.

Çin hükümetinin Hindistan’ın aldığı kararı yakından takip ettiğini vurgulayan Çinli Sözcü, Hindistan’ın Çinli işletmelerin ülkesindeki yatırım ve işleyişine adil ve ön yargısız bir ticaret ortamı sağlayıp yasa ve kurallara göre ilgili soruşturma yaparak uluslararası yatırıma yönelik güveni artırması çağrısında bulundu.

Hindistan’ın kolluk birimleri şubat ayından bu yana Xiaomi’ye yönelik soruşturma yürütüyor. Hindistan Merkezi Kolluk İdaresi, ülkenin döviz yönetim yasasına aykırı şekilde yurt dışına döviz gönderme gerekçesiyle Xiaomi’nin Hindistan şubesine ait 4,8 milyar yuana el koydu. Xiaomi’nin Hindistan şubesi tarafından yapılan açıklamada, yerel yasalara sadık kaldıkları ve yanlış anlamaları gidermek için yerel yönetimle iş birliğini sürdürecekleri belirtildi.