Çin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, bazı ülke ve kişilerce ortaya atılan Xinjiang’da “zorla çalıştırma” iddialarına tepki gösterildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, Beyaz Saray’ın Çin’in, yabancı işletmelerin Çin piyasasına bağımlı olmalarını kullanarak ifade özgürlüğünü engellediği iddiasına yanıt verdi.

Zhao, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bazı kesimler, Xinjiang’da üretilen pamukları damgalayarak, Xinjiang pamuk sektörüne, hatta tüm Çin’in ekonomik çıkarlarına ciddi zararlar vermeyi, Çin hükümeti ile kamuoyu arasında zıtlaşmalar yaratmayı hedefliyor. Bu kişilerin niyetleri ne kadar şeytani!” ifadelerini kullandı.

Xinjiang’da pamuk üretimi sürecinde “zorla çalıştırma” durumunun bulunmadığını defalarca açıkladıklarının altını çizen sözcü, “Pamuk toplamak yüksek gelirli bir iş. Xinjiang’da pamuk toplayan işçilerin hepsi eşit ve gönüllü olarak pamuk yetiştiricileriyle iş akdi imzalıyor. Sözde bir ‘zorlama’ya gerek yok. Bunun dışında, Xinjiang’ın tarım birimlerinden edinilen verilere göre, geçen yıl bölgede pamuk toplamada makineleşme oranı yüzde 70’e ulaştı. Bildiğim kadarıyla, Xinjiang’daki pamuk yetiştiricileri telefon uygulamalarıyla makineli toplama hizmeti için sipariş verebiliyor. Xinjiang’daki pamuk sektörü artık “internet+” dönemine girdi. Bu durumda bazı ülke ve kişiler hâlâ sözde ‘zorla çalıştırma’ hikâyeleri uydururken acaba makinelerin zorla çalıştırılmasından mı bahsediyor? Bazı kesimler de Çin hükümetini milliyetçiliği kışkırtarak, vatandaşları yabancı ürünleri boykot etmeye yönlendirmekle suçluyor. İlgili yabancı işletmeler, sadece yalanlara dayanarak Xinjiang’da üretilen pamukları kullanmayı reddetti. Tamamen olumsuz olan bu örneğin, Çin halkında hoşnutsuzluk ve öfke uyandıracağı aşikâr. Hükümetin kışkırtmasına ve yönlendirmesine ne lüzum var?” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian, “ABD ve bazı Batılı ülkeler, Xinjiang’da kaos yaratarak Çin’in kalkınmasını engellemeye çalışıyor. Xinjiang’ın pamuğunu lekelemeye çalışmak da bu komplonun bir parçası.” dedi.

Çin piyasasının her zaman dışa açık olduğuna dikkat çeken Zhao, yabancı şirketlerin Çin’deki faaliyetlerini olumlu karşıladıklarını, ilgili şirketlerin faaliyetlerinin de hukuka ve kurallara uygun olması gerektiğini söyledi. Zhao, şirketlerin bazı siyasi güçlerin ellerindeki araçlara dönüşmemelerini umduklarını dile getirdi.