Çin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, medyanın zıtlaşmaları kışkırtmak ve gerginlikleri artırmak için yalan haberler yapmaması gerektiği bildirildi.

Japonya merkezli Kyoto News’te yer verilen haberde, Japonya ile Endonezya arasında dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla yapılan “2+2” görüşmesinde, tarafların Çin’in yeni sahil güvenlik yasasına yönelik endişelerinin ele alındığı iddia edildi. Haberde, iki tarafın Çin’in Güney Çin Denizi ve Doğu Çin Denizi’nde statükoyu değiştirme amaçlı tek taraflı girişimlerinden duydukları kaygıları paylaştıkları savunuldu.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, günlük basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, hem Japonya hem de Endonezya’nın söz konusu iddialar hakkında resmî kanallardan açıklamalar yaptığını hatırlattı.

Hua, “İkili ilişkileri geliştirmek, iki ülkenin çıkarına olduğu gibi, bölgenin barış ve istikrarının korunması için de faydalı. Medyanın yalan haberlerle zıtlaşmaları kışkırtmaması ve gerginlikleri artırmamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.