Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dai Bing, uluslararası topluma Yemen’e yönelik yardımları arttırma çağrısında bulundu.

Dai Bing dün, Yemen’deki insani krize ilişkin olarak düzenlenen üst düzey video konferansta konuşma yaptı. Dai konuşmasında, şu an Yemen’in şiddetli çatışmalar, ekonomik kriz, Covid-19 salgını ve gıda güvenliği gibi birçok tehditle karşı karşıya bulunduğunu ve ülkede ciddi bir insani trajedi yaşandığını belirtti. Dai, uluslararası toplumun bir an önce harekete geçerek, ülkedeki insani krizin daha da ciddileşmesini önlemek için Yemen’e yönelik yardımları arttırması gerektiğini söyledi. Dai konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Siyasi çözüm, Yemen’deki sorunu çözecek tek yol. Çin, Yemen’in egemenliğinin, bağımsızlığının, birliğinin ve toprak bütünlüğünün savunulmasını, çatışan tarafların bir an önce ateşkes gerçekleştirmesini ve BM’nin arabuluculuk konusundaki kilit rolünü destekliyor.”

Çin’in uzun süredir ikili ve çok taraflı kanallardan Yemen’e var güçle insani yardım sağladığına dikkat çeken Dai, bu konuda şunları söyledi:

“Çin 2017-2020 yılları arasında, Yemen’e 11 bin 700 tonu aşkın gıda yardımı sağladı. Çin ayrıca, Covid-19 pandemisi ortaya çıktıktan sonra, Yemen’e nükleik asit test kiti, tıbbi maske ile eldiven ve koruyucu kıyafet gibi salgınla mücadelede elzem malzemeler de gönderdi. Çin, Yemen halkına gıda ve tıbbi ekipman gibi insani yardımlar sağlamaya devam edecek. Çin ayrıca, uluslararası toplumla birlikte, Yemen’deki insani krizi çözerek, ülkenin bir an önce istikrara ve normal düzene kavuşmasını hızlandırmak için çaba gösterecek.” dedi.