CGTN

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, cumartesi günü yaptığı açıklamada uluslararası toplumu yeni bir “Soğuk Savaş” başlatma girişimlerini reddetmeye davet etti. Wang Yi, dünyada kalıcı barışın tesisi için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.

58. Münih Güvenlik Konferansı’nda Çin konulu bir oturumda video bağlantısı aracılığıyla hitap eden Wang, bir ülkenin güvenliğinin diğer ülkelerin güvenliği pahasına sağlanmaması ve bölgesel güvenliğin askeri blokları güçlendirmeye dayanmaması gerektiğini belirtti.

“Dayanışmamızı ve iş birliğimizi çok taraflılık bayrağı altında güçlendirmeliyiz.” diyen Wang, meydan okumaların üstesinden gelebilmek ve aydınlık bir geleceğe kapı aralamak için ortak çaba gösterilmesi çağrısı yaptı. 

Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için büyük ülkelerin çok taraflılığa öncülük ederek dünyaya olan taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydeden Wang, büyük ülkelerin Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin amaçlarına bağlı kalarak dünya barışına katkı sunmaları gerektiğini ifade etti.

Wang, “gerçek çok taraflılığın” altını çizerek hiçbir ülkenin, bu ülke bir süper güç olsa bile kendini uluslararası kuralların üzerine konumlandıramayacağını söyledi.

Çin ve Avrupa’nın kapsamlı stratejik ortaklıklarına sadık kalması çağrısında bulunan Wang, iki tarafı dünyaya daha fazla istikrar ve pozitif enerji vermek için ortak çaba göstermeye davet etti.  

Wang, Çin’in Avrupa’nın entegrasyon sürecini ve stratejik bağımsızlığını desteklemeye devam edeceğini dile getirdi. Öte yandan Wang, Avrupa’yı Çin ile diyalog ve iş birliğine bağlı kalmaya ve iki taraf arasındaki karşılıklı fayda sağlayan ilişkiyi geliştirme konusunda kararlı olmaya çağırdı.

Oturum esnasında Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger’in sorularına yanıt veren Wang, NATO’nun genişlemesi, Avrupa’da güvenlik durumu ve Ukrayna’daki gerilime ilişkin de konuştu.

Çinli diplomat, çok uzun süre önce biten Soğuk Savaş’ın bir ürünü olan NATO’nun gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğini belirterek, “ NATO doğuya doğru genişlemeyi sürdürürse bu, Avrupa’da barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olur mu?” diye sordu.

Çin’in bütün ülkelerin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilip korunması gerektiği yönündeki duruşunu yineleyen Wang, Ukrayna’nın bu ilkelerin istisnası olmadığını ekledi.

Wang, ilgili tarafları 2015 yılında üzerinde uzlaşıya varılan Minsk 2 Anlaşması’na bağlı kalmaya ve anlaşmayı uygulamak için bir yol haritası ile zaman çizelgesi hazırlamaya davet etti. Wang ayrıca tüm tarafların tansiyonu yükseltmek ve savaş riskini yükseltmek yerine “sorumlulukları omuzlamaları ve barış için çalışmaları” gerektiğini bildirdi.

Bütün tarafların Avrupa’daki güvenlik durumuna ilişkin endişelerini dile getirebileceğini vurgulayan Wang, Rusya’nın meşru güvenlik kaygılarına saygı gösterilmesi gerektiğini de ifade etti.