Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakan Yardımcısı Charles Freeman, ABD’nin Çin’e karşı izlediği “saldırı” politikası nedeniyle kendi kendine zarar vereceği değerlendirmesinde bulundu.

East Asia Forum’da kısa süre önce Charles Freeman imzasını taşıyan “Washington, Çin’e Karşı Yenilgiyle Sonuçlanacak Bir Yarış İçinde” başlıklı makaleye yer verildi. Freeman makalesinde ABD’nin sürekli “aşırı baskı” yöntemiyle Çin’i zayıflatmaya ve kısıtlamaya çalıştığına dikkat çekti.

Çin’e karşı ticari savaş açması nedeniyle Amerikan çiftçilerin dev Çin piyasasını kaybettiğine işaret eden Freeman, Amerikan işletmelerin net kazancının düştüğü gerçeğini de kabul etmek zorunda olduklarını söyledi. Freeman, 2025 yılı itibariyle ABD’de 320 binden fazla iş kaybı yaşanacağı, ülkenin Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) beklenenden 1,6 trilyon ABD Doları daha az olacağı tahmininde bulundu.  

Freeman, ABD ve Çin’in iş birliği yapıp Covid-19 salgını, nükleer silahlanma ve yoksulluk gibi küresel meydan okumaları birlikte göğüslemesi halinde hem kendilerine hem de tüm dünya ülkelerine yarar getirebileceklerini söyledi.