Amerika Birleşik Devletleri (ABD)-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen, Çin’e yönelik ek vergilerin ve ihracat kısıtlamalarının ABD’nin teknoloji alanındaki küresel liderlik konumunu zayıflattığını söyledi.

ABD merkezli Politico gazetesinde kısa süre önce Allen’in kaleme aldığı “ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı ABD’lilere zarar veriyor” başlıklı bir makale yayımlandı.

Makalede, Joe Biden yönetimine ABD’nin Çin’le yaşanan ticari anlaşmazlıklar için ödediği bedelleri anlama ve Çin’e dönük ticaret politikalarını gözden geçirme çağrısı yapıldı.

Çin’e yönelik ihracatın ABD’de 1 milyon istihdam anlamına geldiğine dikkat çeken Allen, Oxford Economics’in verilerine göre, Çin ile ticari ihtilafların en şiddetli yaşandığı dönemde, 245 binden fazla ABD vatandaşının işsiz kaldığını, ABD’nin bu durum nedeniyle 108 milyar dolar kayba uğradığını ifade etti.

Allen, söz konusu anlaşmazlık nedeniyle ABD’li şirketlerin daha çok risk ve zararla karşılaştığını, ABD’nin Çin’e uyguladığı ek vergilerin bedelinin yüzde 90’ının Amerikan şirketleri tarafından ödendiğini kaydetti.

Ticari anlaşmazlık nedeniyle Amerikan şirketlerinin Çin’in dev piyasasına rasyonel şekilde yatırım yapamadıklarına işaret eden Allen, bu durumun AB ve Japonya’dan şirketleri güçlendirdiğini, ABD’li şirketlerin küresel rekabet kapasitesini zayıflattığını vurguladı.