Çin’de geleneksel Ay takvimine göre yeni yıla girilirken, farklı ülkelerin yetkilileri Çin’e çeşitli kanallardan tebrik mesajları gönderiyor.

Tayland Kültür Bakanı Itthiphol Kunplome, Çin halkının ve Tayland’da yaşayan Çinlilerin Bahar Bayramı’nı yayınladığı görüntülü mesajla kutladı.

Coğrafi olarak yakın olan Çin ve Tayland’ın, kültürel olarak da benzerliklere sahip olduğuna işaret eden Kunplome, Bahar Bayramı’nın iki halkın da bayram coşkusunu yaşadığı bir dönem olduğunu belirtti.

Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Angel Fernandez de dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Çinlilerin Bahar Bayramı’nı kutladı.

Fernandez, Çin asıllı vatandaşların Arjantin’in kültürünü zenginleştirdiğine işaret ederek, herkese bereketli bir Kaplan Yılı dilediğini kaydetti.

Bolivya Cumhurbaşkanı Luis Arce de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ve kardeş gibi gördüğümüz Çin halkının yeni yılını kutluyorum. Kaplan Yılı’nın Çin’e sağlık ve refah getirmesini umuyorum.” ifadelerini kullandı.

Zambiya Cumhurbaşkanı Hakainde Hichilema, Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ve Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da Çin halkının yeni yılını kutladı.