DSÖ’nün Çin’de incelemelerde bulunan ekibinin üyelerinden zoolog Peter Daszak dün yaptığı açıklamada, New York Times’ın “utançtan yoksun olduğunu” ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibinin virüsün kaynağıyla ilgili Çin’de yürüttüğü araştırmaları tamamlamasıyla birlikte, bazı Batılı basın kuruluşları ve siyasetçiler tarafından “Çin soruşturmaları engelledi” ve “Çin veri paylaşmayı reddetti” şeklinde birçok mesnetsiz iddia ortaya atıldı. DSÖ’nün Çin’de incelemelerde bulunan ekibinin üyelerinden zoolog Peter Dasza da dün ABD merkezli New York Times’ın söz konusu iddialarına tepki gösterdi.

New York Times geçtiğimiz günlerde, DSÖ uzmanlarının ifadelerine dayanılarak hazırlandığını iddia ettiği bir yazı yayımladı. Yazıda “Çin’in dünyanın Covid-19’un kaynağını daha iyi anlamasını sağlayabilecek orijinal verileri paylaşmayı reddettiği” kaydedildi.

Çin’e gelen DSÖ uzmanından New Yort Times’a tepki_fororder_111

Peter Daszak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu haberlerde görüşlerinin kasıtlı olarak çarpıtıldığını belirterek, New York Times’ın “utançtan yoksun olduğunu” ifade etti.

Daszak, söz konusu yazıyı paylaşarak, “DSÖ görevinde edindiğim tecrübe bu değildi. Hayvan ve çevre çalışma grubunun lideri olarak, Çinli mevkidaşlarımdan güven ve açıklık gördüm. Yeni önemli verilere ulaştık. Virüsün muhtemel bulaşma yollarıyla ilgili bilgilerimizi arttırdık.” açıklamasını yaptı.

Çin’e gelen DSÖ uzmanından New Yort Times’a tepki_fororder_222

DSÖ uzmanlar ekibi tarafından elde edilen yeni veriler arasında çevre ve hayvan numuneleri üzerinde yapılan testlerin sonuçları, Huanan Deniz Ürünleri Pazarı’ndaki tedarikçilerle yerinde mülakat gibi bilgiler bulunduğuna işaret eden Daszak, “Ayrıntıların tümü henüz açıklanmadı. Önce (gelecek hafta) bir rapor özetinin, daha sonra da verileri ve röportajların özetlerini içeren tam bir raporun açıklanacağını umuyorum. Ancak (hastaların detaylı bilgileri gibi) bazı bilgiler açıklanmayacak.” ifadelerini kullandı.