Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Hafta sonu yapılan G7 Zirvesi’nin ardından NATO Zirvesi’nin de gerçekleştirildiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, iki zirvede de ABD Başkanı Joe Biden’ın “ABD geri döndü” mesajı vermek istediğini kaydetti.

Biden’ın ABD’nin Trump döneminden farklı olduğunu anlatmaya çalıştığını belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden tarafından yapılan hasar onarım çalışması var diyebiliriz. Bunu G7’de de gördük, NATO’da da gördük. Her fırsatta Biden, ABD geri döndü mesajını vermeye devam ediyor. Biden’ın asıl amacı NATO’nun hâlâ ne kadar güçlü olduğunu göstermekti.

Trump gibi bir başkanın yeniden seçilmesi NATO ülkelerini korkutan bir seçenek. Biden bir yandan ilişkileri onarırken bir yandan da Avrupa ülkelerinin Biden’a ‘Bu kâbus bitti mi?’ Sorusunu sorduğunu görüyoruz. Trump yerine Biden’ı orada görmeyi tercih ediyorlar.

ABD’DEN DİĞER ÜLKELERE BASKI

Rusya bariz konulardan biriydi. ABD seçimlerine müdahil olduğu iddiası, siber saldırılar… Çin konusu da tabii ki gündeme gelecekti. Çin neredeyse NATO Zirvesi’nde mercek altına alındı, diyebiliriz. Çin’in yükselişine karşı ortak bir mesaj vermek için ABD baskı kurdu ittifak üyelerine. NATO, ilk kez Çin’i gündeminin merkezine aldı. NATO, Çin’in bazı adımlarını kurallara dayalı uluslararası düzeni tehdit etmek olarak tanımladı. Çin’in Avrupa Birliği (AB) misyonundan buna yanıt geldi. ‘Savunma ve askeri modernizasyon arayışımız meşrudur.’ denildi.

Biden’ın göreve geldiğinden beri Çin ile rekabeti sürekli gündeme aldığını görüyoruz. Akıllardan çıkmayan bir açıklaması var. ‘Eğer yeterince yatırım yapmazsak Çin bir gün öğle yemeğimizi elimizden alır.’ demişti. NATO’nun sonuç bildirgesinde Çin’in davranışlarının bir meydan okuma olarak tanımlanmasından sonra Çin sert tepki gösterdi. Bunun karalama kampanyası olduğunu belirtti. Çin’in AB temsilcisi, NATO’yu iftira atmakla suçladı. Yapılan açıklamada, Çin’in hiçbir zaman sistematik bir tehdit olmayacağı söylendi.