CRI Türk Genel Yayın Yönetmeni Kamil Erdoğdu, yeni kitabı “Bilmediğimiz Çin” hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çin’e karşı son yıllarda Batı basınında bir kampanya başlatıldığını kaydeden Kamil Erdoğdu, Uygurlar ve yeni tip koronavirüs (Covid-19) hakkında birçok yalan haberin dolaşıma sokulduğunu belirtti. 

“ÇİN’İ İZLEMEYE GEÇ BAŞLADIK”

Çin için ortaya atılan iddia ve iftiralara karşı da kitabı kaleme aldığını aktaran Erdoğdu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biz yıllarca Çin’e Batı gözlüğüyle baktık, bunun için gidip yaşamış olmak gerekmiyor, tabii ki yaşamış olmak bir avantaj getiriyor ama Batı’nın değerleriyle değil, kendi özgün değerleriyle bir ülkeyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Türkiye olarak Batı’nın bize dayattığı sorunları değil, biz Çin ile iş birliği alanlarını genişletmeyi ve dünya refahına katkı yapmayı bir politika olarak belirlemeliyiz, diye düşünüyorum.

Çin’de Türkiye yeterince bilinmiyor, Türkiye’de de Çin yeterince bilinmiyor. Bu açığı kapatmada basın öncelikli rolü oynayabilir. Yıllarca Beijing’de bir Türk gazeteci yoktu. Ben 1990 yılında gittiğimde ilkti. Yıllarca da tek muhabir olarak kaldım. Son yıllarda bu açığı kapatmaya başladık, daha sonra ben Anadolu Ajansı’nın temsilciliğini yaptım. O yıllarda Çin’in hem İstanbul’da hem Ankara’da üç-dört kurumunun temsilcisi vardı, biz maalesef Çin’i izlemeye geç başladık.

Bu kitabın oluşmasında hem Çinli hem Türk çalışma arkadaşlarımın katkısı büyük. Çin Uluslararası Radyosu bünyesinde Türkiye’de ve Çin’de çalışan arkadaşlara teşekkürüm var. Çin’in benim için önemi; eşimi orada tanıdım, kızım orada dünyaya geldi, onlara da teşekkürüm var.”