Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’i yalanlarla karalama girişimlerinin hüsranla sonuçlanacağını belirtti.

Wang bugün Beijing’de düzenlediği olağan basın toplantısında “Xinjiang’a İlişkin Yalanlar Nasıl Yaratıldı?” başlıklı bir kitap hakkında yaptığı açıklamada, okuyucuların söz konusu kitaptan Batılı ülkelerin Xinjiang’la ilgili yalanları nasıl yarattığını öğrenebileceğini ifade etti.

Wang açıklamasında, “Örneğin, Adrian Zenz gibi sözde uzmanlar tarafından yazılan raporlarda Xinjiang’da doğum kontrolü, zorunlu çalıştırma ve soykırım yapıldığı yalanı ortaya atıldı. Sonra BBC, Avustralya Yayın Kurumu (ABC) dâhil bazı Batılı medya kuruluşları bu yalanlara dayanarak propaganda yaptı. Batılı ülkelerdeki politikacılar da yine bu yalanlara göre Xinjiang’a yaptırım yapmaya karar verdiler.” diye konuştu.

Çin’i yalanlarla karalama girişimlerinin hüsranla sonuçlanacağının altını çizen Wang, uluslararası arenada Batılı ülkelerin Xinjiang’la ilgili iddialarının yalan olduğunu açıkça ifade edenlerin sayısının giderek arttığını sözlerine ekledi.