Çin Devlet İnternet Acil Müdahale Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, geçen yıl Çin’in ana kesimindeki 5 milyon 310 bin ana bilgisayar, yurt dışındaki 52 bin kötü niyetli bilgisayar uygulaması tarafından kontrol altına alındı.

Bunun Çin’in ulusal güvenliği, ekonomik ve sosyal gelişimi ve halkın normal üretim ve yaşamına büyük zarar verdiği bildiriliyor. Rapora göre, en çok kontrol yapan 3 sunucunun hepsi NATO üyesi ülkelerdir.

AB’nin dışişleri ve güvenlik politikası yüksek temsilcisi, Çin kaynaklı kötü niyetli internet faaliyetlerinin dünyadaki binlerce bilgisayar ve ağa zarar verdiği, ayrıca AB ve üye ülkelerinin hükümetlerine, örgütlerine ve sektörlerine yönelik faaliyetlerin fikri mülkiyet haklarını çalmayı ve casusluk yapmayı amaçladığı iddiasında bulundu. Temsilci, Çin’in uluslararası kurala göre sorunu çözmesi çağrısında bulunurken, NATO da bir açıklama yapıp Çin’i eleştirdi.

Buna Çin’in AB nezdindeki misyonundan yanıt geldi.

Açıklamada, Çin’in siber güvenliğin kararlı bir koruyucusu olduğu, AB ve NATO’nun açıklamalarının hiçbir gerçeğe ve delile dayanmadığı, buna Çin’in kararlılıkla karşı çıktığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Az sayıdaki batılı ülke teknolojik avantajlarından yararlanarak dünya genelinde izleme girişiminde bulunuyor, bunun yanı sıra kendisini siber güvenliğin koruyucusu olarak tanımlıyor ve bu alanda müttefikleri manipüle edip Çin’i ve diğer ülkeleri karalamaya çalışıyor. Bu, söz konusu ülkelerin iki yüzlülüğünü gösteriyor. Çin, siber güvenlik meselesini siyasallaştırmanın bu alandaki sorunun çözülmesine katkı sağlamayacağı gibi bu alandaki normal uluslararası ilişkileri etkileyeceğini savunuyor.”