Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, Çin’in 2021 yılı dış ticaret verilerinde pozitif rakamların geldiğini bildirirken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği ile yapılan ticaretin oluşturduğu ithalat, ihracat farkını değerlendirdi.

Çin’in dış ticaretinin küresel olumsuzluklara rağmen 2021 yılında arttığını ifade eden Altay Atlı, Çin’in yaklaşık 676 milyar dolarlık ticaret fazlası verdiğini belirtti.

İhracatın dış ticaretin lokomotifi olduğunu kaydeden Atlı’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“İhracatın bir önceki yıla göre yüzde 29,9 artışla 3,3 trilyon dolara yükseldiğini görüyoruz. İthalatın da yüzde 30,1 artışla 2,7 trilyon seviyesinde gerçekleştiği ortaya çıkıyor. Çin dünyanın en fazla ihracat yapan ülkesi ve bu durumu iyice pekiştirdiğini görüyoruz. Dünyanın en fazla ithalat yapan ülkeleri sıralamasında da ikinci sırada bulunuyor.

İhracat, pandemi sürecinde ekonominin itici gücü oldu. Ekonomik faaliyetler, pandemiye rağmen hızla düzeltildi. İç tüketim oldukça önemli, iç tüketimin 2020’nin sonlarına doğru canlanmaya başladığını görmüştük. İmalat sanayisindeki üretim artışı ve bunun ihracata dönüştürülmesi, Çin’in toparlanmasında önemli bir etken oldu.

2021’in ilk aylarında bir önceki ayın aynı dönemine göre, yüzde 60’lık artışlar vardı. Sonrasında da aylık rakamların yüzde 30’lar 20’ler seviyesinde sürüyor. 2021’de Çin’in ihracatı her ay yüzde 20’nin üzerinde artmış görünüyor. İthalat tarafında da benzer durumlar var. 2021’in ilk aylarında yüzde 30’a kadar çıkan artış varken yıl sonunda 20’ler ve 15’ler seviyesinde bulunuyor.

OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN ÇİN GELİŞİMİNİ SÜRDÜRDÜ

Çin dışa bağımlı olduğu alanlarda kendi kendine yeter hale gelmek için çalışmalarını sürdürüyor. Lojistik alanlarda sıkıntıların yaşandığı bir yıldı 2021, 2 bin dolarlardan 20 bin dolara yaklaşan seviyelere geldiğini gördük. Burada bir iyileşme var ancak hâlâ birtakım dar boğazlar oluşturuyor bu durum.

Çin, kamu ve özel sektörde borçlanmanın azaltılması için bazı önlemler aldı. Özellikle emlak sektöründe Evergrande firmasının yaşadıklarını 2021 içinde izlemiştik. Bunlar yaşanan olumsuzluklar ve pandemi sürecinin devam etmesi üretim, ihracat ve ithalatı olumsuz etkileyen konulardı.

DIŞ TİCARETTE ABD İLE AB FARKI

Bütün bu sorunlara rağmen Çin’de üretimin artarak devam ediyor olması olumlu yönlerden biri. 2021’de Çin’in başlıca pazarlarında yaşanan toparlanma da olumlu oldu, diyebiliriz. Çin’in ABD’den ithalatı da artmış durumda, 576 milyar dolarlık ihracat ve 180 milyar dolarlık ithalat söz konusu burada. Avrupa Birliği (AB) de Çin’in en büyük ikinci ticaret ortağı. 2021 yılında Çin’in AB’ye ticaret fazlasının arttığını görüyoruz. Çin’in ihracatı 518 milyar dolara çıkmış, Çin’in AB’den ithalatı da 310 milyar dolar seviyesine yükselmiş. ABD ile kıyaslarsak ihracatın daha hızlı arttığını söyleyebiliriz. Çin’in ABD ile olan dış ticaret fazlası AB’de daha düşük seviyede.”