China Daily

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Devlet Başkanı geçen hafta yaptığı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti sırasında Güney Kore şirketlerinin ABD’de toplam 39,4 milyar dolarlık yatırım yapacağını ve bu sermayenin büyük kısmının yarı iletken ve elektrikli araçlar için batarya üretimine yatırılacağını açıkladı.

Bu ziyaretten önce, Güney Kore yarı iletken üretim sanayiini büyütmek için gelecek on yıl içinde 542 milyar dolarlık bir yatırım yapma planını açıkladı. Haberlere göre, Japonya da kendi yarı iletken ve batarya sanayileri için aynı büyüklükte bir yatırım yapmayı planlıyor.

Geçen yılın sonlarında, Avrupa’daki 10’dan fazla ülke, ortak bir bildiri ile işlemci ve yarı iletken üretimi araştırma ve üretiminde iş birliklerini güçlendirecekleri açıkladılar ve bu ürünlerin geliştirilmesine 145 milyar Euro yatırma sözü verdiler. Ve Avrupa Birliği (AB) üyelerinin neredeyse bütün büyük şirketlerinin dâhil olacağı bir yonga ittifakı kurmayı düşünüyor.

ABD Kongresi de ülkenin araştırma ve geliştirme kapasitesini iyileştirme ve ABD topraklarında yarı iletken üretme konusunda bir plan üzerinde çalışıyor. Bu plan gelecek 5 yılda 52 milyar dolarlık bir yatırım öngörüyor. 11 Mayıs’ta Amerika Yarı İletken Koalisyonu kuruldu ve bu örgüt yarı iletken değer zincirinde yer alan 65 büyük şirketi içeriyor.

ÇİN EN BÜYÜK ÜRÜN TEDARİKÇİSİ OLARAK GÜCÜNÜN AVANTAJLARINDAN YARARLANMALI

Uzun zamandır yarı iletken endüstrisi küresel iş birliği temelinde gelişti. Avrupa litografi makinelerini sağladı, ABD tasarımda güçlüydü, Japonya, Güney Kore ve Taiwan Adası montaj ve test konusunda iyi bir iş başarırken kıta Çin’i en büyük yarı iletken alıcısıydı ve bunları küresel pazara ihraç edilen elektronik aletler ve ürenler üretiminde kullandı.

Ancak ABD yönetiminin Çin yarı iletken şirketleri üzerine getirdiği ticaret kısıtlamaları küresel tedarik zincirini bozdu ve Avrupa’nın ABD’nin yanı sıra Asya’ya da bağımlılığını gözden geçirmesine neden oldu.

ABD yönetimi Çin’i küresel yarı iletken endüstrisinden atmak için, Asya’nın montaj ve test kapasitesini ABD toprağına taşımaya ve fabrikaları Çin’den Güney Doğu ve Güney Asya ülkelerini taşımaya çalışıyor. Bu durumda, Çin için yarı iletken endüstrisinde ve çekirdek teknolojilerde bağımlılığını vurgulamak kesinlikle gerekliyse de ülkenin kapalı kapılar arkasında yalnız başına çalışmaktan kaçınması gerekiyor.

Yarı iletken endüstrisinde küresel tedarik zincirini yeniden şekillendirmek ABD için kolay olmayacak, çünkü bu kaçınılmaz olarak ürün maliyetlerini artıracak bu da sonunda tüketiciler tarafından ödenmek zorunda kalacak. Çin, ABD’nin ticaret kısıtlamalarını yenmek için piyasasını dışa açmalı ve en büyük ürün tedarikçisi olarak gücünün bütün avantajlarından yararlanmalı.