Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa, ülkesinde bir an önce sürü bağışıklığı oluşması konusunda Çin’in bağışladığı Covid-19 aşılarının büyük önem taşıdığına işaret etti.

Mnangagwa dün televizyonda yaptığı konuşmada, Covid-19 aşısı yardımları sağladığı için Çin’e teşekkür etti.

Mnangagwa, Zimbabve’de salgın durumunun iyileştiğini ve ekonomik toparlanma ile istihdamın artmasını hızlandırmak amacıyla hükümetin şu anki sınırlama önlemlerini belli bir derecede gevşetmeye karar verdiğini söyledi. Mnangagwa konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güvenlik ön şartıyla, ülkedeki sanayi ve ticaret kuruluşlarının faaliyetleri yeniden başlatılacak, sokağa çıkma yasağının süresi kısaltılacak, kentlerarası seyahatler normale dönecek ve okullar da aşamalı bir şekilde açılacak. Ancak bar ve spor salonları gibi mekanlar ise kapalı kalmaya devam edecek.”

Çin, Zimbabwe’ye Sinopharm tarafından geliştirilen Covid-19 aşısından bağışladı. Aşıların ilk partisi 15 Şubat’ta Zimbabve’ye ulaşmıştı. Zimbabve Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan bilgiye göre, dün itibarıyla ülkede toplam 21 bin 456 kişi aşı oldu.

Çin’in Harare Büyükelçisi Guo Shaochun, Çin’den Zimbabve’ye bağışlanan aşıların ikinci partisinin de ülkeye gönderileceğini, bunun dışında Zimbabve hükümetinin Çin’den aşı ithal ettiğini ve bu aşıların yakın zamanda Zimbabve’ye ulaşmasının beklendiğini bildirdi.