Çin’in Moritanya’ya bağışladığı Covid-19 aşılarının ve solunum cihazlarının dün Nuakşot Uluslararası Havalimanı’na ulaştığı bildirildi.

Moritanya Sağlık Bakanı Nezir Hamid, havalimanında yaptığı açıklamada, Çin hükümeti ve halkına Moritanya’ya sağladıkları yardım ve destekler nedeniyle teşekkürlerini sundu.

Nezir Hamid, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin ile Moritanya arasında yürütülen aktif iş birliğinin iki ülkenin özel dostluğunu yansıttığına işaret etti.

Hamid, Çin’in aşı yardımının Moritanya’daki sağlık kuruluşlarının salgınla mücadele kapasitesini büyük ölçüde yükselteceği gibi, ülkede salgının kontrol edilmesine de destek sağlayacağını ifade etti.

Çin’in Novakşot Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Wang Jian da yaptığı açıklamada, “Çin, Moritanya ile salgınla mücadele ve aşı alanlarındaki iş birliğini sürdürecek. Çin, aşıların küresel ölçekte adil dağılımını ve kullanımını sağlamak, uluslararası salgınla mücadele iş birliğini hızlandırmak için çaba harcayacak.” ifadelerini kullandı.