Çin’in bağışladığı Covid-19 aşıları, bu sabah Harare Uluslararası Havaalanı’na ulaştı.

Zimbabve Devlet Başkanı Yardımcısı Constantino Chiwenga teslimat sırasında yaptığı konuşmada, Zimbabve’nin Covid-19’la mücadelesine Çin’in uzun zamandan beri yardım sağladığını belirtti. Chiwenga, söz konusu Covid-19 aşılarının da ülkede salgınla mücadelede zafer kazanılmasına ve üretim ile günlük hayatın yeniden normale dönmesine büyük katkıda bulunacağını kaydetti.

Çin’in Harare Büyükelçisi Guo Shaochun ise, Zimbabve’nin Çin’in Covid-19 aşısı bağışladığı ilk ülkelerden biri olduğunu anımsatarak, bu durumun iki ülke arasındaki her koşulda stratejik ortaklık ilişkilerini ve derin dostluğu yansıttığını ifade etti.

Öte yandan, Zimbabve Devlet Başkanı Emmerson Dambudzo Mnangagwa 12 Şubat’ta verdiği bir demeçte, Çin’in Zimbabve’ye aşı bağışlayan ilk ülke olduğunu vurguladı. Mnangagwa, bu aşıların salgınla mücadeleyi sürdürmekte olan Zimbabve hükümetine ve haklına ümit verdiğini ifade etti.

Mnangagwa 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada da, Çin’in Zimbabve’ye 200 bin doz Covid-19 aşısı bağışlayacağını, bu aşıların Sinopharm şirketinden temin edileceğini ve aşıların Zimbabve halkına ücretsiz yapılacağını bildirmişti.