İstanbul Gedik Üniversitesi ASEAN Araştırmaları Merkezi Müdürü Sibel Karabel, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Karabel, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yılına ilişkin mesajlarını değerlendirdi.

Sibel Karabel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping çok kapsamlı bir konuşma yaptı. Konuşmasının başında aşırı yoksullukla mücadelede başarı kazanıldığını ve Çin’in ilk yüzyıllık hedefine ulaştığını, ikinci yüzyıllık hedeflerine doğru güvenle ilerlediğini aktardı. Xi Jinping, göreve geldiğinden itibaren aşırı yoksullukla mücadeleyi bir temel politika hedefi olarak belirledi ve özellikle önem verdi.

ÇİN’E ÖZGÜ SOSYALİZMİN PARAMETRELERİ

Çin’in kalkınma modeli ve ekonomik büyümesinin sürdürülebilir olması için belirli değişiklikler gerekiyor. 2009’dan itibaren ekonomik büyüme rotasının yöntem olarak değiştirildiği metot da bu zaten.

Çin’in başarısı modern tarihte bir ekonomik başarı hikâyesi. Sürdürülebilirliği önemli. Farklı alternatif bir başarı hikâyesi. Hibrit birtakım dönemlerden oluşuyor.

Xi Jinping’in özellikle 19. Parti Kongresi’nde aslında Çin’e özgü sosyalizmin parametrelerini belirttiği sistemi var. 4 tane kapsamlı strateji olduğunu söyledi. Birincisi, ortak refah toplumu. İkincisi, ekonomik reformları derinleştirme. Üçüncüsü, hukuka göre yönetim ve dördüncüsü partinin sıkılaştırılması.

ÇİN’İN “ORTAK KALKINMA” HEDEFİ

Çin 2012’den itibaren ekonomik olarak sosyalist pazar ekonomisine geçtikten sonra yatırım ve ihracat odaklı ekonomik büyüme modelinden iç tüketimi artıran ve gelir eşitsizliğini mümkün olduğunca homojenize eden bir Çin var.

Batı tarafından Çin, Xi Jinping ile birlikte retorik olarak agresif söylemleri olan bir ülke olarak anılıyor. Fakat şuna bakmak gerekiyor; Çin’in dış politika prensipleri, 1956 yılındaki konferansta yer alan Çin’in uluslararası ilişkiler prensiplerini referans noktası olarak alıyor. Başka ülkelerin iç işlerine karışmama, toprak bütünlüğü, bağımsızlık ve ulusal egemenlik gibi ilkeleri temel çerçevede devam ettiğini düşünüyorum.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile bu projeye angaje olan ülkelerin ekonomik büyüme potansiyellerini artırmak, bir bağlantısallık ve ortak kalkınma oluşturmak hedefleniyor.